Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Αναρτήσεις

1η Επιτυχία γιά το GTCC .....

Με μεγάλη επιτυχία έγινε ο 1ος αγώνας του GTCC Κατηγορίας Saloon στην Δημητσάνα την Κυριακή που μας πέρασε. Οι 13 συμμετέχοντες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για την επίτευξη του ταχύτερου συνολικού χρόνου, ενώ παράλληλα ευχαριστήθηκαν την πολύ όμορφη διαδρομή του αγώνα. Ο καλός καιρός και οι σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες έφεραν αρκετούς θεατές για την παρακολούθηση της Ανάβασης. Στα δοκιμαστικά του Σαββάτου αρκετοί οδηγοί μας έκαναν πολύ καλούς χρόνους με ταχύτερο τον Λουκά Τζιβελέκη, με Citroen Ax και χρόνο 1:46.35. Στον αγώνα της Κυριακής την νίκη έκλεψε ο Βασίλης Ντέρμας, από τον ΑΟΠ, με μία BMW E30 3000cc, με συνολικό χρόνο 3:33.45(1ος στην Formula Saloon ατμ), στην 2η θέση ήταν ο Λουκάς Τζιβελέκης, από τους Sheeps and the Dogs, με Citroen Ax και συνολικό χρόνο 3:37.14(3ος στην Formula Saloon ατμ), ενώ στην 3η θέση ήταν ο Σάββας Γιανακόγλου (4ος στην Formula Saloon ατμ),, από το Greek Renault Club, με Renault Clio και συνολικό χρόνο 3:37.58, ελάχιστα δέκατα πίσω από τον

4ο RALLY SPRINT ΑΙΓΙΟΥ .....

Το Σάββατο και την Κυριακή 7-8 Σεπτεμβρίου 2013 η Αγωνιστική Λέσχη Μηχανοκίνητου Αθλητισμού Αιγίου [Α.Λ.Μ.Α] διοργανώνει τον αγώνα του Πανελληνίου Κυπέλλου Ασφάλτου '' 4ο ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΑΙΓΙΟΥ'' στην πολύ καλή και αγαπημένη σας, διαδρομή Σελινούντας (Φτέρη). Ο Αγώνας, που είναι και ο 3ος γύρος του Πανελλήνιου Κυπέλλου, θα διεξαχθεί σε δύο σκέλη. Η εκκίνηση του αγώνα θα δοθεί την Κυριακή 8-9-2013 ώρα 10.00 και ο τερματισμός θα γίνει την Κυριακή στο χωριό Φτέρη. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΑΡΞΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2013 ΛΗΞΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2013 ΩΡΑ 20.00 ΔΙΑΝΟΜΗ ROAD-BOOK ΑΠΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2013 Τηλέφωνα Επικοινωνίας :  6944677669 ΚΩΣΤΑΣ ΜΙΧΑΛΟΣ 6977207018 ΦΑΝΗΣ ΧΑΣΙΩΤΗΣ 26910-61158 ΓΡΑΦΕΙΑ ΛΕΣΧΗΣ  ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΗΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 7-9-2013 ΩΡΑ 17.00 - 19.00 στο Ι.ΚΤΕΟ AUTOVISION ΑΙΓΙΟΥ [ ΡΥΑΚΙΑ ΕΛΙΚΗΣ ΑΙΓΙΟΥ ]

46o Rally Δ.Ε.Θ. .....

31η Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης, η εποχή όπου η σύγχρονη Ελλάδα διδάσκει στυλ και ύφος. Ταυτόχρονα με την ανθούσα τότε Δ.Ε.Θ. ο Αυτοκινητιστικός Όμιλος Θεσσαλονίκης διοργανώνει για πρώτη φορά το Ράλλυ Δ.Ε.Θ., τον αγώνα που έμελλε να γίνει ο μακροβιότερος της Ελλάδας μετά το Ράλλυ Ακρόπολις. Πέρασαν 47 χρόνια από την πρώτη διοργάνωση και με εξαίρεση το 1969 και το 2009, ο αγώνας έγινε συνολικά 45 φορές. Αγωνιζόμενοι ή μη, με πολλές ή λίγες συμμετοχές, με ήλιο ή βροχή, το ραντεβού για όλους τους εμπλεκόμενους στον μηχανοκίνητο αθλητισμό ήταν και παραμένει να είναι το τελευταίο Σαββατοκύριακο της Διεθνούς Εκθέσεως Θεσσαλονίκης. Είναι το Σαββατοκύριακο στο οποίο η καρδιά της Θεσσαλονίκης αλλά και της Χαλκιδικής χτυπάει στους ρυθμούς του Ράλλυ Δ.Ε.Θ. Το δυσκολότερο και ίσως το πιο επικίνδυνο εγχείρημα είναι η προσπάθεια να καλυφθούν σε λίγες σειρές ή σελίδες η ιστορία ενός θεσμού που υπάρχει εδώ και 47 χρόνια. Έτσι το δικό μας εγχείρημα θα είναι απλά μια στατιστικής φύσης αναδρομή. Όσο γ

Η Ανάβαση Δημητσάνας με τον φακό .....

12η ΑΝΑΒΑΣΗ ΔΗΜΗΤΣΑΝΑΣ με άλλο αέρα .......

Με την απονομή των επάθλων στους νικητές της 12ης ΑΝΑΒΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΣΑΝΑΣ – ΖΥΓΟΒΙΣΤΙΟΥ, ολοκληρώθηκε ένας ακόμα αγώνας που έγινε αφορμή να φέρει μεγάλο αριθμό επισκεπτών στην όμορφη περιοχή της ορεινής Αρκαδίας. Ο αγώνας που κύλησε απολύτως ομαλά, δεν έκρυβε πολλές εκπλήξεις με τον Αργύρη ΤΣΟΥΛΟ με το MITSUBISHI EVO VIII να κερδίζει την Ομάδα Α, με δεύτερο τον Νίκο ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟ με PEUGEOT 106 S16 και τρίτο τον Γιώργο ΠΑΓΑΝΟ με ίδιο αυτοκίνητο. Στην κατηγορία Ν πρώτος ήταν ο νεαρός Γιάννης ΠΟΤΟΥΡΙΔΗΣ με SUBARU 555, τον Νίκο ΚΟΜΝΟ με CITROEN SAXO VTS να κατακτά τη δεύτερη θέση και τρίτο τον Κώστα ΝΤΕΚΑ με ίδιο αυτοκίνητο. Ο Γιώργος ΚΑΪΤΑΤΖΗΣ ήταν για μία ακόμα φορά ο νικητής της κατηγορίας Ε με το γνωστό FORD ESCORT COSWORTH, με δεύτερο τον Ανδρέα ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟ με OPEL ASCONA και τον Αλέξανδρο ΡΟΥΣΤΕΜΗ με το μπλε FORD SIERRA COSWORTH να κατακτά την τρίτη θέση. Στην κατηγορία FORMULA SALOΟN (ατμοσφαιρικά) ο Βασίλης ΝΤΕΡΜΑΣ με BMW Ε30 ήταν ο νικητής, με δεύτερο τον Σωτήρη ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ με

Happy Lewis Hamilton .....

Σε ένα χορταστικό σε ανακατατάξεις αγώνα, ο Lewis Hamilton πήρε μεγάλη νίκη στο Grand Prix της Ουγγαρίας.  Με άψογη διαχείριση ελαστικών και ένα pit stop λιγότερο, ο Kimi Raikkonen ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, ενώ τρίτος ήταν ο Sebastian Vettel. H πολύ καλή εκκίνηση του Βρετανού ήταν καθοριστική. Αντίθετα ο Γερμανός πάλεψε για να κρατήσει τη δεύτερη θέση. Ο πιο άτυχος όλων ήταν ο Nico Rosberg. Είχε επαφή με τον F. Massa, βγήκε εκτός πίστας και έχασε πολλές θέσεις, ενώ εκίνησε τέταρτος. Πολύ καλό αγώνα έκανε ο Mark Webber και από δέκατος που ξεκίνησε τερμάτισε στην τέταρτη θέση, ενώ την πρώτη πεντάδα έκλεισε ο Fernando Alonso. Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τον Vettel δεν έκανε καλή εκκίνηση, ο Lewis έμεινε καθαρά μπροστά και μόλις από τον πρώτο γύρο έκανε διαφορά πάνω από δευτερόλεπτο. Ο Grosjean ήταν ο πιο μαχητικός της ημέρας.  Έμεινε στην τρίτη θέση και πλησίασε σε απόσταση βολής την Red Bull του Γερμανού. Ο Kimi Raikkonen καθυστερούσε αρκετά πίσω από τον Felipe M