Το Arcadia Classic Tour 2020 και φέτος στην αρχή του Καλοκαιριού. Η Ελληνική Λέσχη Ιστορικού Οχήματος (Ε.Λ.Ι.Α.) με την υποστήριξη των ΤΡΙΣΚΕΛΙΟΝ και ΦΙΛΠΑ διοργανώνει για 6η συνεχή χρονιά τον Αγώνα Ακριβείας Ιστορικών Αυτοκινήτων, Arcadia Classic Tour (ACT2020) με επίκεντρο την παραδοσιακή Δημητσάνα. Ο διήμερος αγώνας περιλαμβάνει συνολικά 250 χιλιόμετρα, με 12 Ε.Δ.Α. μήκους σχεδόν 120 χιλιομέτρων και τουλάχιστον 36 χρονομετρήσεις! Οι διαδρομές καλύπτουν τμήματα της ορεινής Αχαΐας και Αρκαδίας με επίκεντρο το Δήμο Γορτυνίας. Αφετηρία η Πάτρα όπου με την υποστήριξη του Δήμου Πατρέων θα εκκινήσει το Α’ Σκέλος του Αγώνα, το Σάββατο 27 Ιουνίου στις 13:00. Το Α' σκέλος θα ολοκληρωθεί, μετά την ανασυγκρότηση στη παραδοσιακή Κοινότητα Μουριάς, το απόγευμα στις 17:00 και αφού οι αγωνιζόμενοι έχουν διανύσει 150 χλμ και έχουν εκτελέσει 6 ΕΔΑ. Η φιλόξενη Δημητσάνα θα πάρει την σκυτάλη όπου για το βράδυ έχει προγραμματιστεί η κλασσική Νυχτερινή ΕΔΑ. Το πρωί της Κυριακής θα εκκινήσει το Β' Σκέλος στις 11:00. Ακόμη 100 χλμ οδηγικής πανδαισίας με 5 ΕΔΑ στο πολύχρωμο καλοκαιρινό τοπίο της Αρκαδικής Γης ως τον τερματισμό μας στην Δημητσάνα. Κάτω από δύσκολες συνθήκες λόγω COVID19 και τηρώντας όλους τους κανονισμούς ασφαλείας καταφέραμε να σχεδιάσουμε το Arcadia Classic Tour που υπόσχεται να προσφέρει στους συμμετέχοντες την απόλυτη εμπειρία ενός διημέρου Regularity Event.
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα. Πλατεία Συντάγματος, ΟΑΚΑ, Πλατεία Νερού. Τρία εμβληματικά σημεία της Ελλάδας που χαρακτήρισαν τα πρόσφατα ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έρχονται να δώσουν τη σκυτάλη σε ακόμα μία πρωτοποριακή όσο και απρόσμενη τοποθεσία για την υπερειδική διαδρομή του 2024. Την αποκάλυψη του σημείου της EKO Super Special Stage έκανε μέσα από την πασίγνωστη γέφυρα του ΣΕΑ Σείριος ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού. Ο κ. Γιάννης Βρούτσης, καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, επεσήμανε: «Σε μια χρονιά που ο Αθλητισμός αναβαθμίστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τοποθετώντας το Υπουργείο Αθλητισμού στη φιλόξενη “οικογένεια” της Παιδείας, δεν εφησυχάσαμε». Αξίζει να αναφερθεί ότι εγχείρημα ανάλογο της φετινής EKO Super Special Stage δεν έχει επιχειρηθεί από καμία διοργανώτρια χώρα σε α