Μία από τις δημοφιλέστερες και θεαματικότερες χωμάτινες Ειδικές Διαδρομές της Ιστορίας των Ράλλυ της χώρας μας, τα «Σκούρτα», επαναφέρει στο αγωνιστικό προσκήνιο η Ελληνική Λέσχη Αυτοκινήτου Δυτικής Αττικής για το Rally Sprint Βοιωτίας, τον αγώνα που θα κρίνει τους τιτλούχους του 2019 του Κυπέλλου Ράλλυ Χώματος την Κυριακή 1 Δεκεμβρίου. Πρόκειται για άλλον ένα καινούριο αγώνα του Σωματείου ΕΛ.Λ.Α.Δ.Α., ή, αν προτιμάτε, τη χωμάτινη παραλλαγή του πρόσφατου Ευβοιωτικού Ράλλυ, καθώς η περιοχή της Βοιωτίας «αγκαλιάζει» θερμά τον μηχανοκίνητο αθλητισμό. Αυτό ισχύει και για τα Σκούρτα, που θα προσφέρουν απλόχερα τη φιλοξενία τους για το κέντρο του Rally Sprint Βοιωτίας 2019, με την απλόχερη βοήθεια της Τοπικής Κοινότητας Σκούρτων, καθώς και της Δημοτικής Ενότητας Δερβενοχωρίων. Το αγωνιστικό ενδιαφέρον στην 4η και τελευταία φετινή αναμέτρηση του Κυπέλλου Χώματος αναμένεται μεγάλο, καθώς με τα τρία περάσματα από τη μήκους σχεδόν 12 χιλιομέτρων Ειδική Διαδρομή «Σκούρτα» θα ξεκαθαρίσουν οι μάχες για τους τίτλους σε όλες τις κατηγορίες και κλάσεις του φετινού Κυπέλλου Χώματος. Η περίοδος δήλωσης συμμετοχής των αγωνιζόμενων ξεκινά τη Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2019, με τελευταία προθεσμία τα μεσάνυχτα της Παρασκευής 22/11. Πολύτιμη είναι για το Rally Sprint Βοιωτίας 2019 και η συνδρομή του Δημοσίου ΚΤΕΟ Χολαργού, το οποίο την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου, στις 16:00-19:00 το απόγευμα θα φιλοξενήσει τον Τεχνικό και Διοικητικό Έλεγχο του αγώνα. Το επόμενο διήμερο ο αγώνας θα μεταφερθεί στο Πολιτιστικό Κέντρο των Σκούρτων. Την Κυριακή 1 Δεκεμβρίου η αγωνιστική δραστηριότητα θα ξεκινήσει στις 10:00 το πρωί, και μετά τις τρεις διεξαγωγές της Ειδικής ο τερματισμός θα γίνει στις 14:29 το μεσημέρι, στην κεντρική πλατεία της βοιωτικής πόλης. Θα ακολουθήσει, στις 16:45 το ίδιο απόγευμα στο Πνευματικό Κέντρο, η απονομή των επάθλων στους νικητές κάθε κατηγορίας. H Γραμματεία του Aγώνα θα λειτουργεί ως και την Πέμπτη 28 Νοεμβρίου στα γραφεία του Σωματείου ΕΛ.Λ.Α.Δ.Α. (Κύπρου 76, Περιστέρι, κάθε Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή 19:00-21:00). Την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2019 στο Δημόσιο ΚΤΕΟ Χολαργού (16:00-19:00) και την Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019 στο Πνευματικό Κέντρο στα Σκούρτα, από τις 08:00 έως τη λήξη του αγώνα.
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα. Πλατεία Συντάγματος, ΟΑΚΑ, Πλατεία Νερού. Τρία εμβληματικά σημεία της Ελλάδας που χαρακτήρισαν τα πρόσφατα ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έρχονται να δώσουν τη σκυτάλη σε ακόμα μία πρωτοποριακή όσο και απρόσμενη τοποθεσία για την υπερειδική διαδρομή του 2024. Την αποκάλυψη του σημείου της EKO Super Special Stage έκανε μέσα από την πασίγνωστη γέφυρα του ΣΕΑ Σείριος ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού. Ο κ. Γιάννης Βρούτσης, καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, επεσήμανε: «Σε μια χρονιά που ο Αθλητισμός αναβαθμίστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τοποθετώντας το Υπουργείο Αθλητισμού στη φιλόξενη “οικογένεια” της Παιδείας, δεν εφησυχάσαμε». Αξίζει να αναφερθεί ότι εγχείρημα ανάλογο της φετινής EKO Super Special Stage δεν έχει επιχειρηθεί από καμία διοργανώτρια χώρα σε α