Στο πλαίσιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας, το Σαββατοκύριακο 19-20 Οκτωβρίου 2019, θα πραγματοποιηθεί και ο επόμενος γύρος του ΣΟΑΑ Ενιαίου Skoda 2019. Μετά την τελευταία τους συνάντηση στην Ανάβαση Δημητσάνας τον περασμένο Ιούλιο, τα Skoda Fabia 1.2 TSI επιστρέφουν στο Αυτοκινητοδρόμιο Μεγάρων για τον 9ο και 10ο γύρο του Ενιαίου θεσμού του Συνδέσμου Οδηγών Αγώνων Αυτοκινήτου. Το πολύ ανταγωνιστικό ΣΟΑΑ Ενιαίο Skoda έρχεται να προστεθεί στους αγώνες του 3ου γύρου του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας, δίπλα στα πανίσχυρα αυτοκίνητα της Formula Saloon, στα αγωνιστικά των Ομάδων Ν, Α, R και Ε, στα αυτοκίνητα Τουρισμού και στα αγαπημένα Ιστορικά. Παράλληλα θα διεξαχθεί και το έπαθλο ατομικής χρονομέτρησης Hellenic Time Trial Challenge, με τις κατηγορίες Stock, Sport και Extreme. Υπενθυμίζουμε ότι η δήλωση συμμετοχής γίνεται αποκλειστικά μέσω του Συστήματος Διαδικτυακής Διαχείρισης Αγώνων: ΕΔΩ!, μέχρι την Παρασκευή 11 Οκτωβρίου. Ο αγώνας διοργανώνεται από την Ελληνική Λέσχη Αυτοκινήτου Δυτικής Αττικής με την έγκριση της Επιτροπής Αγώνων της ΟΜΑΕ. Την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί στο χώρο των pits της πίστας ο Διοικητικός και Τεχνικός Έλεγχος, ο οποίος από φέτος είναι υποχρεωτικός για όλα τα αυτοκίνητα. Για διευκρινίσεις σχετικά με τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής και για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με τη λέσχη μας.
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα. Πλατεία Συντάγματος, ΟΑΚΑ, Πλατεία Νερού. Τρία εμβληματικά σημεία της Ελλάδας που χαρακτήρισαν τα πρόσφατα ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έρχονται να δώσουν τη σκυτάλη σε ακόμα μία πρωτοποριακή όσο και απρόσμενη τοποθεσία για την υπερειδική διαδρομή του 2024. Την αποκάλυψη του σημείου της EKO Super Special Stage έκανε μέσα από την πασίγνωστη γέφυρα του ΣΕΑ Σείριος ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού. Ο κ. Γιάννης Βρούτσης, καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, επεσήμανε: «Σε μια χρονιά που ο Αθλητισμός αναβαθμίστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τοποθετώντας το Υπουργείο Αθλητισμού στη φιλόξενη “οικογένεια” της Παιδείας, δεν εφησυχάσαμε». Αξίζει να αναφερθεί ότι εγχείρημα ανάλογο της φετινής EKO Super Special Stage δεν έχει επιχειρηθεί από καμία διοργανώτρια χώρα σε α