Λίγες μόλις μέρες μετά την ολοκλήρωση του εξαιρετικά επιτυχημένου Rally Δ.Ε.Θ. ο Αυτοκινητιστικός Όμιλος Θεσσαλονίκης μεταφέρει στις 19 και 20 Οκτωβρίου στο Δήμου Ωραιοκάστρου το βάρος της ιστορίας του Rally Θερμαϊκού με τη διοργάνωση του 48ου Rally Sprint Θερμαϊκού. Σε μία ολοκαίνουργια και αρκετά απαιτητική ειδική διαδρομή μήκους 10,5 χιλιομέτρων, η οποία θα διεξαχθεί 3 φορές, ο Αυτοκινητιστικός Όμιλος Θεσσαλονίκης και η οργανωτική επιτροπή του αγώνα έχουν ως στόχο να φέρουν την αγωνιστική δράση «στα πόδια» θεατών και αγωνιζόμενων προετοιμάζοντας έναν ασφαλή και ανατρεπτικό αγώνα με κέντρο την πόλη του Ωραιοκάστρου. Ο τεχνικός και διοικητικός έλεγχος του αγώνα θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 19 Οκτωβρίου από τις 15:00 έως τις 17:00 στο Κονταξοπούλειο Δημοτικό Γυμναστήριο Ωραιοκάστρου το οποίο θα αποτελέσει το οργανωτικό κέντρο του αγώνα καθώς και το χώρο του service park. Tην ίδια ημέρα στις 20:00 στο κέντρο της πόλης του Ωραιοκάστρου επί της Λεωφόρου Δημοκρατίας θα λάβει χώρα η πανηγυρική εκκίνηση του αγώνα σηματοδοτώντας την έναρξη της σημαντικότερης μηχανοκίνητης αθλητικής διοργάνωση της πόλης τα τελευταία έτη. Η αγωνιστική δράση ξεκινάει στις 09:20 το πρωί της Κυριακή όπου το πρώτο αγωνιστικό αυτοκίνητο θα αφήσει τον χώρο του service park κινούμενο προς την ειδική διαδρομή. Μετά από 31,5 αγωνιστικά χιλιόμετρα στη ράμπα του τερματισμό αναμένεται να ανέβει το πρώτο αυτοκίνητο λίγο πριν της 15:00 το μεσημέρι της ίδιας μέρας. Οι δηλώσεις συμμετοχής ξεκίνησαν ήδη στη διαδικτυακή πύλη της ΟΜΑΕ. Όταν η δράση έρχεται τόσο κοντά είναι δυνατόν εσύ να μείνεις μακριά της;
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα. Πλατεία Συντάγματος, ΟΑΚΑ, Πλατεία Νερού. Τρία εμβληματικά σημεία της Ελλάδας που χαρακτήρισαν τα πρόσφατα ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έρχονται να δώσουν τη σκυτάλη σε ακόμα μία πρωτοποριακή όσο και απρόσμενη τοποθεσία για την υπερειδική διαδρομή του 2024. Την αποκάλυψη του σημείου της EKO Super Special Stage έκανε μέσα από την πασίγνωστη γέφυρα του ΣΕΑ Σείριος ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού. Ο κ. Γιάννης Βρούτσης, καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, επεσήμανε: «Σε μια χρονιά που ο Αθλητισμός αναβαθμίστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τοποθετώντας το Υπουργείο Αθλητισμού στη φιλόξενη “οικογένεια” της Παιδείας, δεν εφησυχάσαμε». Αξίζει να αναφερθεί ότι εγχείρημα ανάλογο της φετινής EKO Super Special Stage δεν έχει επιχειρηθεί από καμία διοργανώτρια χώρα σε α