17/12/18

HTTC ...

Η μέρα ξεκίνησε με λιακάδα, όμως η πίστα δεν είχε στεγνώσει ακόμα από τη δυνατή βροχή που είχε πέσει τη νύχτα. Με σαφώς χαμηλότερο επίπεδο πρόσφυσης σε σχέση με το Σάββατο, αυτή τη φορά ήταν ο Δ. Δημολάς με το Audi TTS εκείνος που βρέθηκε στην κορυφή της κατηγορίας Stock, με χρόνο 6:19.102, εμπρός από τον «Ο+» με Lotus Elise 111S και χρόνο 6:23.145. Στον ταχύτερο γύρο η μεταξύ τους διαφορά ήταν ελάχιστη, με 1:15.004 και 1:15.035, αντίστοιχα. Πιο πίσω είχαμε άλλη μια αλλαγή θέσης, αφού ο Γ. Καλοβυρνάς (VW Golf) χρειάστηκε 6:34.376 για την 5άδα των γύρων του, περνώντας εμπρός από τον Γ. Βαρίνο (Ford Fiesta ST) που έκανε 6:38.026.
Τα αυτοκίνητα της κατηγορίας Sport πήραν τη σκυτάλη, με την άσφαλτο σαφώς πιο βρεγμένη σε σχέση με τη χτεσινή τους προσπάθεια. Στην 1η θέση βρέθηκε και πάλι ο χτεσινός νικητής, Κ. Σιδηράς με Mazda MX-5 και συνολικό χρόνο 6:02.474, με ταχύτερο γύρο 1:10.745. Με πολύ μικρή διαφορά πίσω του τερμάτισε ο Π. Παρθένης με Mitsubishi Lancer Evo X, χρόνο 6:03.274 και ταχύτερο γύρο 1:11.735, ενώ στην 3η θέση βρέθηκε ο Μ. Μηλιαράκης με Lotus Elise 111R (6:12.664, 1:12.582).
Στην Extreme, την πολυπληθέστερη κατηγορία του HTTC για αυτό τον αγώνα με 12 συμμετοχές, ο συναγωνισμός που είχε ξεκινήσει το Σάββατο μεταξύ του Δ. Γαζέτα (Subaru Impreza WRX STi) και του M. Γεωργιάδη (Toyota MR-2), συνεχίστηκε και στο 2ο σκέλος του HTTC, την Κυριακή. Και οι δύο οδηγοί βελτίωσαν τις επιδόσεις τους, πετυχαίνοντας σχεδόν ίδιο ταχύτερο γύρο: 1:06.279 και 1:06.274, αντίστοιχα. Στο άθροισμα των γύρων όμως ήταν η σειρά του Γεωργιάδη να υπερισχύσει, με συνολικό χρόνο 5:34.143, έναντι 5:35.696.
Πιο πίσω, η διαφορά των οδηγών που κατέλαβαν τις επόμενες τρεις θέσεις ήταν ακόμα μικρότερη. Ο Κ. Οικονομόπουλος με το εντυπωσιακό Honda Civic Type R βρέθηκε μια ανάσα εμπρός από τον Χ. Βαλερά με Renault Clio Sport, με αντίστοιχους χρόνους 5:46.051 και 5:46.212, ενώ πολύ κοντά τους βρέθηκε και ο Σ. Μπήτρος (Honda S2000), με 5:46.807.