Οδηγώντας μια μαύρη Ferrari 430GT, με το νούμερο 46 φυσικά, ο Valentino Rossi τερμάτισε στην τρίτη θέση της κατηγορίας του στον αγώνα αντοχής των 6 Ωρών της Βαλελούνγκα, στο ντεμπούτο του στους αγώνες πίστας. Πιθανώς ο Ιταλός να είχε πετύχει και κάτι ακόμα καλύτερο, αν δεν τον ανάγκαζαν σε μη προγραμματισμένες στάσεις στα pits ορισμένα μηχανικά προβλήματα. Μαζί με τον Ιταλό πρωταθλητή του MotoGP οδηγούσε ο επιστήθιος φίλος του Alessio "Uccio" Salucci και ο Andrea Ceccato. Την κατηγορία GT3, στην οποία συμμετείχε ο Valentino, κέρδισε ο Emmanuele Pirro με μια Chevrlet Corvette. Στη γενική ο "γιατρός" τερμάτισε 11ος και νικητής ήταν ο Thomas Biagi (μαζί με τους Edoardo Piscopo και Filippo Francioni), στο κόκπιτ της πρωτότυπης Lola-Judd της κατηγορίας LMP2. Ο T. Biagi είπε για τον Valentino: "Είχα προβάδισμα επτά γύρων και ακολούθησα τον Valentino για έναν γύρο πριν τον προσπεράσω. Ήθελα να δω πως τα πάει με τέσσερις τροχούς και με εξέπληξε πόσο καλός ήταν. Είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Θέλω να τον ευχαριστήσω, επίσης, που προσέλκυσε περισσότερη προσοχή στον υπέροχο κόσμο των ιταλικών αγώνων".
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα. Πλατεία Συντάγματος, ΟΑΚΑ, Πλατεία Νερού. Τρία εμβληματικά σημεία της Ελλάδας που χαρακτήρισαν τα πρόσφατα ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έρχονται να δώσουν τη σκυτάλη σε ακόμα μία πρωτοποριακή όσο και απρόσμενη τοποθεσία για την υπερειδική διαδρομή του 2024. Την αποκάλυψη του σημείου της EKO Super Special Stage έκανε μέσα από την πασίγνωστη γέφυρα του ΣΕΑ Σείριος ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού. Ο κ. Γιάννης Βρούτσης, καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, επεσήμανε: «Σε μια χρονιά που ο Αθλητισμός αναβαθμίστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τοποθετώντας το Υπουργείο Αθλητισμού στη φιλόξενη “οικογένεια” της Παιδείας, δεν εφησυχάσαμε». Αξίζει να αναφερθεί ότι εγχείρημα ανάλογο της φετινής EKO Super Special Stage δεν έχει επιχειρηθεί από καμία διοργανώτρια χώρα σε α