Λίγες ημέρες αφότου ανακοίνωσε την αναβίωση της εταιρείας κατασκευής sport μοντέλων, η Renault αποκάλυψε το Twingo Gordini RS. Εξωτερικά ξεχωρίζει χάρη στο συνδυασμό του μπλε χρώματος και των δύο λευκών λωρίδων, οι οποίες διατρέχουν όλο το αμάξωμα, από το καπό έως τον πίσω προφυλακτήρα. Δεν είναι αυτή όμως η μοναδική εξωτερική διαφορά, καθώς επεμβάσεις έχουν γίνει στους προφυλακτήρες, τους καθρέπτες και τα σπόιλερ. Στο εσωτερικό, τα καθίσματα προσφέρουν καλύτερη πλευρική στήριξη ενώ έχουν δερμάτινες λεπτομέρειες και το σήμα της Gordini. Το δερμάτινο τιμόνι είναι μπλε στο επάνω μέρος του και φέρει τις δύο λευκές λωρίδες, ενώ μπλε είναι επίσης ο μοχλός ταχυτήτων. Αλλαγές όσον αφορά τα μηχανικά μέρη – σε σχέση με το Twingo RS – δεν υπάρχουν, καθώς ο κινητήρας 1.6 αποδίδει 133 ίππους. Ο εξοπλισμός όμως είναι πλουσιότερος και περιλαμβάνει ειδικά σχεδιασμένες ζάντες 17 ιντσών, αυτόματο κλιματισμό, αισθητήρες βροχής και φώτων, cruise control με περιοριστή ταχύτητας, ESP που απενεργοποιείται πλήρως καθώς και ραδιοCD με MP3 και χειρισμό από το τιμόνι. Το μοντέλο θα εκτίθεται έως τις 10 Ιανουαρίου στην έκθεση της Renault στα Ηλύσια Πεδία, ενώ η διαδικασία παραγγελιών θα αρχίσει στις 15 Φεβρουαρίου, όταν και θα γίνουν γνωστές οι τιμές πώλησής του.
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα. Πλατεία Συντάγματος, ΟΑΚΑ, Πλατεία Νερού. Τρία εμβληματικά σημεία της Ελλάδας που χαρακτήρισαν τα πρόσφατα ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έρχονται να δώσουν τη σκυτάλη σε ακόμα μία πρωτοποριακή όσο και απρόσμενη τοποθεσία για την υπερειδική διαδρομή του 2024. Την αποκάλυψη του σημείου της EKO Super Special Stage έκανε μέσα από την πασίγνωστη γέφυρα του ΣΕΑ Σείριος ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού. Ο κ. Γιάννης Βρούτσης, καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, επεσήμανε: «Σε μια χρονιά που ο Αθλητισμός αναβαθμίστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τοποθετώντας το Υπουργείο Αθλητισμού στη φιλόξενη “οικογένεια” της Παιδείας, δεν εφησυχάσαμε». Αξίζει να αναφερθεί ότι εγχείρημα ανάλογο της φετινής EKO Super Special Stage δεν έχει επιχειρηθεί από καμία διοργανώτρια χώρα σε α