Από τη μεγαλύτερη λέσχη αυτοκινήτων ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil Club), βραβεύτηκε ο Σεμπάστιαν Φέτελ, καθώς ψηφίστηκε ο καλύτερος οδηγός της χρονιάς. Ο 22χρονος πιλότος, μάλιστα έσπασε το ρεκόρ, καθώς είναι ο νεότερος που έχει πάρει το συγκεκριμένο βραβείο. Ο Ιαν Μόργκαν, επικεφαλής της Red Bull Racing, εκπροσώπησε τον Φέτελ και την ομάδα, στην τελετή που πραγματοποιήθηκε στο Μόναχο της Γερμανίας. Με τον ίδιο τίτλο τα προηγούμενα χρόνια, είχαν βραβευτεί ο φετινός πρωταθλητής του WRC, Σεμπαστιάν Λεμπ καθώς και ο πρωταθλητής του DTM, Μπέρντ Σναϊντερ. Αν και τερμάτισε στη δεύτερη θέση (έντεκα βαθμούς πίσω από τον Μπάτον), ο Φέτελ πραγματοποίησε πολύ καλές εμφανίσεις. Μάλιστα, ανέβηκε στο βάθρο οχτώ φορές, τέσσερις εκ των οποίων γεύτηκε τη νίκη.
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα. Πλατεία Συντάγματος, ΟΑΚΑ, Πλατεία Νερού. Τρία εμβληματικά σημεία της Ελλάδας που χαρακτήρισαν τα πρόσφατα ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έρχονται να δώσουν τη σκυτάλη σε ακόμα μία πρωτοποριακή όσο και απρόσμενη τοποθεσία για την υπερειδική διαδρομή του 2024. Την αποκάλυψη του σημείου της EKO Super Special Stage έκανε μέσα από την πασίγνωστη γέφυρα του ΣΕΑ Σείριος ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού. Ο κ. Γιάννης Βρούτσης, καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, επεσήμανε: «Σε μια χρονιά που ο Αθλητισμός αναβαθμίστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τοποθετώντας το Υπουργείο Αθλητισμού στη φιλόξενη “οικογένεια” της Παιδείας, δεν εφησυχάσαμε». Αξίζει να αναφερθεί ότι εγχείρημα ανάλογο της φετινής EKO Super Special Stage δεν έχει επιχειρηθεί από καμία διοργανώτρια χώρα σε α