Η ΑΛΑΜΑΠ μετά από πιέσεις πολλών φίλων αγωνιζομένων επανέρχεται στην παλαιά καλή συνταγή να κλείνει την αγωνιστική χρονιά με μια γιορτή και οικοδεσπότης αυτής της γιορτής είναι μία ειδική διαδρομή θρύλος των ελληνικών αγώνων και όχι μόνο. Η ακροπολική ειδική διαδρομή της Μακρυρράχης θα φιλοξενήσει έναν αγώνα φιλικού χαρακτήρα το 36ο Rally Sprint Λίμνης Σμοκόβου που μετά από έγκριση της Εθνικής Επιτροπής Αγώνων θα διοργανωθεί από την ΑΛΑΜΑΠ στις 12 και 13 Δεκεμβρίου 2009. Η ειδική διαδρομή, γνωστή σε όλους, είναι παντός καιρού επίπεδη και ταχύτατη αλλά πάνω από όλα παρέχει ασφάλεια στα πληρώματα. Η λέσχη παρά την υψηλή στάθμη της Λίμνης Σμοκόβου που είχε ως αποτέλεσμα τα πλημμυρίσει σημείο του οδοστρώματος, έχει κάνει το ακατόρθωτο και έχει διανοίξει νέα παρακαμπτήρια οδό που συνδέει τα τελευταία χιλιόμετρα της ειδικής διαδρομής.Σε αυτό το αποτέλεσμα συντέλεσε και η φιλότιμη προσπάθεια του εργοταξιάρχη της ΤΕΡΝΑ Α.Ε. κ. Γεράσιμου Μπουγέλη που παραχώρησε στην οργάνωση μπουλντόζα για τις ανάγκες της διαμόρφωσης της ειδικής διαδρομής. Η ΑΛΑΜΑΠ χρωστάει αυτό τον αγώνα στους πολλούς φίλους αγωνιζόμενους οι οποίοι την πίεσαν με τον τρόπο τους για αυτόν τον αγώνα που θα είναι περισσότερο μία γιορτή του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Η λέσχη προς διευκόλυνση των αγωνιζομένων έχει φροντίσει για την οικονομική διαμονή των πληρωμάτων στα Λουτρών Σμοκόβου τα οποία φέτος διαθέτουν ανανεωμένο υδροθεραπευτήριο και Spa. Η ΑΛΑΜΑΠ θα δεξιωθεί τα πληρώματα μετά το τέλος του αγώνα. Τέλος, η ορχήστρα έχει κανονιστεί για το γλέντι του Σαββάτου. Η μεγάλη κόντρα θα γίνει και αναμένονται πολλές και αξιόλογες οι συμμετοχές.Πληροφορίες: Γιάννης Καραντάνας (6977 249920). Δηλώσεις συμμετοχής στο Fax: 24430 31424 έως την Παρασκευή Δεκεμβρίου 4 Δεκεμβρίου. Τη φόρμα της δήλωσης συμμετοχής μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα www.xwmatinos.gr ή στο 24430 31393 (Χρύσα Διαμαντή) από 8:30-14:00.
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα. Πλατεία Συντάγματος, ΟΑΚΑ, Πλατεία Νερού. Τρία εμβληματικά σημεία της Ελλάδας που χαρακτήρισαν τα πρόσφατα ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έρχονται να δώσουν τη σκυτάλη σε ακόμα μία πρωτοποριακή όσο και απρόσμενη τοποθεσία για την υπερειδική διαδρομή του 2024. Την αποκάλυψη του σημείου της EKO Super Special Stage έκανε μέσα από την πασίγνωστη γέφυρα του ΣΕΑ Σείριος ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού. Ο κ. Γιάννης Βρούτσης, καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, επεσήμανε: «Σε μια χρονιά που ο Αθλητισμός αναβαθμίστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τοποθετώντας το Υπουργείο Αθλητισμού στη φιλόξενη “οικογένεια” της Παιδείας, δεν εφησυχάσαμε». Αξίζει να αναφερθεί ότι εγχείρημα ανάλογο της φετινής EKO Super Special Stage δεν έχει επιχειρηθεί από καμία διοργανώτρια χώρα σε α