Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Αναρτήσεις

Το ΗΤΤC στα "Μέγαρα" ...

Η μάχη του Ενιαίου ...

• Πρωταθλητής Γενικής και μαθηματικά ο Γιάννης Χαραλαμπόπουλος  • Πιο ανταγωνιστικός από ποτέ ο «Λε Μαν» στο καλύτερο διήμερο του στο Ενιαίο • Πρώτο βάθρο καριέρας για τον Αλέξανδρο Χαλιβελάκη • Επεισοδιακός ο πρώτος αγώνας, υποδειγματικός ο δεύτερος στα Μέγαρα Δύο νίκες κατέκτησε ο Γιάννης Χαραλαμπόπουλος στο 5ο αγωνιστικό Σαββατοκύριακο του φετινού SEAJETS ΣΟΑΑ Ενιαίου Skoda και χάρη σε αυτές σφράγισε και μαθηματικά τον τίτλο στην Γενική του φετινού πρωταθλήματος. Ο Πρωταθλητής Νέων του 2018 φέτος έκανε το… βήμα παραπάνω και κατάφερε να επικρατήσει, όντας μάλιστα ο απόλυτος κυρίαρχος στην πίστα φέτος.  Όπως και στην πρώτη επίσκεψη του Ενιαίου στα Μέγαρα, τον Μάιο, έτσι και τώρα ο Χαραλαμπόπουλος ήταν ταχύτερος σε όλα τα σκέλη του διημέρου. Από τις ελεύθερες δοκιμές το πρωί του Σαββάτου μέχρι και τον δεύτερο αγώνα της Κυριακής, ήταν σταθερότατος στις επιδόσεις του, ταχύτατος και ο μοναδικός που κατάφερνε να τον πλησιάσει, σε όλα τα σκέλη, ήταν ο «Λε Μαν».  Ο Λεωνίδας Μανιατ

Με τον φακό στα "Μέγαρα" ...

Ταχύτητα και θέαμα ...

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 4ος γύρος του EKO Racing Dirt Games στην πίστα μηχανοκίνητου αθλητισμού της Χαλκίδας, με τους Γιώργο Ζυμαρίδη και Κωνσταντίνο Σωτηρόπουλο να μοιράζονται τις νίκες στις κατηγορίες των 600 και 750 κ.εκ., αντίστοιχα.  Η 4η συνάντηση της φετινής χρονιάς χαρακτηρίστηκε ακόμα μία φορά από έντονες μάχες και υψηλού επιπέδου συναγωνισμό. Παραδοσιακά, η πίστα της Χαλκίδας αποτελεί πρόκληση για τους οδηγούς, αφού τα χαρακτηριστικά της θυμίζουν ειδική διαδρομή αγώνα Ράλλυ, την ώρα που οι συμμετέχοντες αγωνίζονται σύμφωνα με τους κανονισμούς της ατομικής χρονομέτρησης. Παράλληλα, για τους φίλους του θεσμού αποτελεί μία ιδιαίτερη περίσταση, αφού στη συγκεκριμένη διαδρομή το 2016 μπήκαν οι βάσεις του EKO Racing Dirt Games. Στο αγωνιστικό σκέλος, με τους αγωνιζόμενους να πραγματοποιούν τέσσερα περάσματα και να προσμετρούν τα τρία καλύτερα, οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές, ενώ το ίδιο ίσχυε και για την κατάσταση της διαδρομής. Στην κατηγορία των 600 κ.εκ.,