Η Audi μπαίνει με τη σειρά της στο χορό των υβριδικών με το Q5 Hybrid quattro. Όταν πριν από πολλά χρόνια οι Ιάπωνες κατασκευαστές και συγκεκριμένα η Honda και η Toyota παρουσίασαν υβριδικά αυτοκίνητα ουσιαστικά δημιουργούσαν μία νέα τάση φιλικής προς το περιβάλλον μετακίνησης. Πλέον τα υβριδικά αποτελούν έναν εγγυημένο τρόπο για να μειώσει μία εταιρεία το μέσο όρο των εκπομπών CO2 της γκάμας κάτι που πράττει και ηAudi με το Q5 Hybrid quattro. Το γερμανικό 4x4 εφοδιάζεται με το γνωστό μας 2,0λιτρο TFSI βενζινοκινητήρα ο οποίος αποδίδει 211 ίππους το έργο των οποίων συνεπικουρείται από ένα ηλεκτροκινητήρα. Η συνδυαστική ισχύς των δύο μοτέρ είναι στους 245 ίππους αλλά το σημαντικότερο είναι η ροπή των 48,9 χλγρμ. Νούμερα ικανά να δώσουν στο Q5 Hybrid τελική ταχύτητα 222 χλμ/ώρα και να το ωθήσουν στα πρώρα 100 χλμ/ώρα σε 7,1΄΄. Και όλα αυτά τη στιγμή που η μέση κατανάλωση περιορίζεται στα 7,0 λίτρα/100χλμ και οι εκπομπές CO2 στα 160 γρ/χλμ, σύμφωνα πάντα με την ίδια τη γερμανική μάρκα. Για την μετάδοση της κίνησης στους τροχούς χρησιμοποιείται το σύστημα quattro, όπως φανερώνει και η ονομασία και 8άρι κιβώτιο tiptronic. Ο οδηγός έχει στη διάθεσή του τρία προγράμματα λειτουργίας: EV για προτεραιότητα στην ηλεκτροκίνηση, D για βέλτιστη κατανάλωση και S για δυναμική οδήγηση. Ιδιαίτερο αναφοράς είναι το γεγονός πως το Q5 Hybrid quattro μπορεί να λειτουργήσει αποκλειστικά με μπαταρίες αρκεί η ταχύτητα να μην ξεπερνά τα 100 χλμ/ώρα. Μάλιστα με σταθερή ταχύτητα 60 χλμ/ώρα μπορεί να διανύσει 3 χιλιόμετρα αποκλειστικά με τον ηλεκτροκινητήρα.
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα. Πλατεία Συντάγματος, ΟΑΚΑ, Πλατεία Νερού. Τρία εμβληματικά σημεία της Ελλάδας που χαρακτήρισαν τα πρόσφατα ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έρχονται να δώσουν τη σκυτάλη σε ακόμα μία πρωτοποριακή όσο και απρόσμενη τοποθεσία για την υπερειδική διαδρομή του 2024. Την αποκάλυψη του σημείου της EKO Super Special Stage έκανε μέσα από την πασίγνωστη γέφυρα του ΣΕΑ Σείριος ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού. Ο κ. Γιάννης Βρούτσης, καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, επεσήμανε: «Σε μια χρονιά που ο Αθλητισμός αναβαθμίστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τοποθετώντας το Υπουργείο Αθλητισμού στη φιλόξενη “οικογένεια” της Παιδείας, δεν εφησυχάσαμε». Αξίζει να αναφερθεί ότι εγχείρημα ανάλογο της φετινής EKO Super Special Stage δεν έχει επιχειρηθεί από καμία διοργανώτρια χώρα σε α