Για 15η φορά ο Γκάρι Μπαφέ της Mercedes πήρε την καρό σημαία σε αγώνα του DTM. Στον πιο φημισμένο αγώνα του εν λόγω πρωταθλήματος, στο Χοκενχάιμ, ο Βρετανός οδηγός της βαυαρικής αυτοκινητοβιομηχανίας έφτασε στη νίκη, μετά από έναν αγώνα 39 γύρων, ενώ τον ακολούθησαν οι Μπρούνο Σπένγκλερ, Τζέιμ Γκριν και Πολ Ντι Ρέστα, όλοι με Mercedes.
O πρώτος οδηγός της Audi ήταν ο Μάικ Ροκενφέλερ, που πέρασε τη γραμμή τερματισμού πέμπτος. Ο Ματίας Έκστρομ, ο πρώην πρωταθλητής Τίμο Σάιντερ και ο Μικέλ Μολίνα ακολούθησαν στις επόμενες θέσεις, όλοι τους με Audi, ενώ ο Ντέιβιντ Κούλθαρντ ήταν 12ος, στην παρθενική του εμφάνιση. Τον αγώνα παρακολούθησαν 78.000 θεατές και την pole position είχε ο Γκάρι Μπαφέ της Mercedes.
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα. Πλατεία Συντάγματος, ΟΑΚΑ, Πλατεία Νερού. Τρία εμβληματικά σημεία της Ελλάδας που χαρακτήρισαν τα πρόσφατα ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έρχονται να δώσουν τη σκυτάλη σε ακόμα μία πρωτοποριακή όσο και απρόσμενη τοποθεσία για την υπερειδική διαδρομή του 2024. Την αποκάλυψη του σημείου της EKO Super Special Stage έκανε μέσα από την πασίγνωστη γέφυρα του ΣΕΑ Σείριος ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού. Ο κ. Γιάννης Βρούτσης, καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, επεσήμανε: «Σε μια χρονιά που ο Αθλητισμός αναβαθμίστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τοποθετώντας το Υπουργείο Αθλητισμού στη φιλόξενη “οικογένεια” της Παιδείας, δεν εφησυχάσαμε». Αξίζει να αναφερθεί ότι εγχείρημα ανάλογο της φετινής EKO Super Special Stage δεν έχει επιχειρηθεί από καμία διοργανώτρια χώρα σε α