Οι φήμες για μια ακόμα δυνατότερη έκδοση του Ford Focus RS υπήρχαν σχεδόν ταυτόχρονα με την παρουσίαση του αυτοκινήτου. Η Ford μετατρέπει τις φήμες σε πράξη με το Ford Focus RS500 το οποίο ξυπνά μνήμες από το Sierra RS500 το οποίο στα τέλη της 10ετίας του '80 αποτελούσε ένα από τα πλέον ποθητά αυτοκίνητα.
Το Ford Focus RS500 δεν έχει κάποια αισθητική διαφορά από το RS με το μαύρο ματ χρώμα να είναι η μοναδική επέμβαση. Στο εσωτερικό υπάρχουν τα ίδια bucket καθίσματα της Recaro αλλά σε κόκκινη απόχρωση καθώς και το ταμπελάκι με τον αριθμό της παραγωγής η οποία και δε θα ξεπεράσει τα 500 κομμάτια, όπως άλλωστε δηλώνει και το όνομα του μοντέλου.
Φυσικά τα πλέον ενδιαφέροντα νέα κρύβονται κάτω από το καπό του Ford Focus RS500. Εκεί παραμένει ο 2.5 Turbo ο οποίος όμως μετά από τις επεμβάσεις του τμήματος RS αποδίδει 45ps και 2kg.m ροπής επιπλέον φτάνοντας αισίως τους 350ps και τα 46.7kg.m. Σύμφωνα με την Ford το Focus RS500 σημειώνει επιτάχυνση από τα 0 στα 100km/h σε 5.6sec έναντι 5.9sec του κανονικού RS με την τελική ταχύτητα να περιορίζεται ηλεκτρονικά και πάλι στα 263km/h.
Παρ' ότι τα 500 κομμάτια του Ford Focus RS500 φαντάζουν λίγα ώστε να δούμε κάποια στην Ελλάδα, η ελληνική αντιπροσωπεία κατάφερε να εξασφαλίσει σύμφωνα με πληροφορίες 5 κομμάτια τα οποία και αναμένονται στα τέλη της άνοιξης.
Το Ford Focus RS500 δεν έχει κάποια αισθητική διαφορά από το RS με το μαύρο ματ χρώμα να είναι η μοναδική επέμβαση. Στο εσωτερικό υπάρχουν τα ίδια bucket καθίσματα της Recaro αλλά σε κόκκινη απόχρωση καθώς και το ταμπελάκι με τον αριθμό της παραγωγής η οποία και δε θα ξεπεράσει τα 500 κομμάτια, όπως άλλωστε δηλώνει και το όνομα του μοντέλου.
Φυσικά τα πλέον ενδιαφέροντα νέα κρύβονται κάτω από το καπό του Ford Focus RS500. Εκεί παραμένει ο 2.5 Turbo ο οποίος όμως μετά από τις επεμβάσεις του τμήματος RS αποδίδει 45ps και 2kg.m ροπής επιπλέον φτάνοντας αισίως τους 350ps και τα 46.7kg.m. Σύμφωνα με την Ford το Focus RS500 σημειώνει επιτάχυνση από τα 0 στα 100km/h σε 5.6sec έναντι 5.9sec του κανονικού RS με την τελική ταχύτητα να περιορίζεται ηλεκτρονικά και πάλι στα 263km/h.
Παρ' ότι τα 500 κομμάτια του Ford Focus RS500 φαντάζουν λίγα ώστε να δούμε κάποια στην Ελλάδα, η ελληνική αντιπροσωπεία κατάφερε να εξασφαλίσει σύμφωνα με πληροφορίες 5 κομμάτια τα οποία και αναμένονται στα τέλη της άνοιξης.