Mon Dieu! ή σε απλά ελληνικά, «ω, Θεέ μου». To πιο σέξι hatchback της αγοράς με τους 250 ίππους έχει άγριες διαθέσεις και λέει πως είναι ο θεός της κατηγορίας. Χμμ... Πιο άγριες και από το Focus RS; Υπήρχε ένα αυτοκόλλητο που όσοι οδηγούσαν γρήγορα Renault φρόντιζαν να κοσμεί το αυτοκίνητό τους. Το έβλεπες στα παλιά δίλιτρα Mégane με τους 150 (ένα από τα πιο καλοστημένα «μεγάλα» για την εποχή hatchback), στα Clio Williams -τι έρωτας κι αυτός-, στα 21 Turbo που πήγαιναν σαν τρένα. Μπορεί και σε κανένα ταπεινό Twingo, αλλά δεν σε χάλαγε. Σύντροφος και αυτός στην τρέλα. Στο πίσω μέρος, λοιπόν, υπήρχε μια φράση που σήμαινε πολλά: «Vivre le Sport» έλεγε εμφατικά το διακριτικό sticker και όσοι ήξεραν απλώς καταλάβαιναν. Τα χρόνια πέρασαν αλλά να μαστε πάλι σε ένα καθαρόαιμο Renault. Σε ένα δρόμο στη Νότια Ισπανία που φαίνεται να έχει φτιαχτεί κατά παραγγελία από τον Θεό. Η μέρα είναι υπέροχη και μπροστά μας έχουμε ένα coupé που μοιάζει σαν να έχει περάσει την προηγούμενη νύχτα στο γυμναστήριο. Πρησμένοι θόλοι, ένα καταπληκτικό, αιχμηρό προφίλ που κάνει πιο συμβατικά σχήματα όπως το Golf GTi ή το Focus RS να μοιάζουν με αεροδυναμικά περίπτερα και έναν κώλο πιο πειστικό και από αυτόν της Jenifer Lopez. Η κεντρική εξάτμιση είναι ίσως η πιο σέξι ανακάλυψη μετά το στρινγκ.
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα. Πλατεία Συντάγματος, ΟΑΚΑ, Πλατεία Νερού. Τρία εμβληματικά σημεία της Ελλάδας που χαρακτήρισαν τα πρόσφατα ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έρχονται να δώσουν τη σκυτάλη σε ακόμα μία πρωτοποριακή όσο και απρόσμενη τοποθεσία για την υπερειδική διαδρομή του 2024. Την αποκάλυψη του σημείου της EKO Super Special Stage έκανε μέσα από την πασίγνωστη γέφυρα του ΣΕΑ Σείριος ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού. Ο κ. Γιάννης Βρούτσης, καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, επεσήμανε: «Σε μια χρονιά που ο Αθλητισμός αναβαθμίστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τοποθετώντας το Υπουργείο Αθλητισμού στη φιλόξενη “οικογένεια” της Παιδείας, δεν εφησυχάσαμε». Αξίζει να αναφερθεί ότι εγχείρημα ανάλογο της φετινής EKO Super Special Stage δεν έχει επιχειρηθεί από καμία διοργανώτρια χώρα σε α